MRI of the Central Nervous System I: Brain

London (UK), 3-7 June 2019

General Information

The course is fully booked.

ORGANISERS
T. Yousry (London, UK)

MODULE COORDINATOR
Ph. Demaerel (Leuven)

LANGUAGE
The course language is English

VENUE:
The Lecture Theatre
Lower Ground Floor
33 Queen Square
London WC1N 3BG

FEE:
Certified Radiologists – GBP 750.00
Radiologists in training – GBP 600.00

Fee includes course lectures and workshops, coffee breaks, lunches, welcome reception and course dinner.

 

Faculty

Preliminary Faculty
Frederik Barkhof (The Netherlands)
Jan Casselman (Belgium)
Indran Davagnanam (United Kingdom)
Philippe Demaerel (Belgium)
Antonios Drevelegas (Greece)
Kay Engellandt (Germany)
Rolf Jager (United Kingdom)
Alexandre Krainik (France)
Jennifer Linn (Germany)
Aad van der Lugt (The Netherlands)
Paul Parizel (Belgium)
Alex Rovira (Spain)
Majda M. Thurnher (Austria)
Turgut Tali (Turkey)
Meike Vernooij (The Netherlands)
Tarek Yousry (United Kingdom)

Programme

Monday 3 June - TECHNIQUE AND ANATOMY
08.00 – 09.00 Registration
09.00 – 09.15 Welcome
09.15 - 10.15 MR sequences for brain imaging
10.15 – 11.00 Surface Anatomy of the brain made easy
11.00 – 11.30 Coffee Break
11.30 – 12.00 Deep anatomy of the brain made easy
12.00 – 12.45 Principles of image interpretation
12.45 – 13.15 White matter tracts
13.15 – 14.15 Lunch
14.15 – 15.00 MR Angiography – when to apply which technique?
15.00 – 15.45 Carotid plaque: from pathphysiology to imaging
15.45 - 16.15 Coffee Break
16.15 – 17.00 Perfusion MRI – choosing DSC, DCE or ASL?
17:30 – 19:00 Welcome Reception
33 Queen Square

Tuesday 4 June - VASCULAR AND WHITE MATTER
09.00 - 09.45 Microheamorrhages - Differential diagnosis
09.45 - 10.30 Pathophysiology of brain ischemia
10.30 - 11.00 Coffee Break
11.00 - 11.45 Role of imaging in planning acute stroke treatment
11.45 - 12.30 White matter Lesions – Differential diagnosis
12.30 - 13.30 Lunch
13.30 – 14.15 CSF flow and hydrocephalus
14:15 – 15:00 Movement disorders
15:00 – 15:30 Coffee Break
Parallel workshops (4x30’)
15.30 - 18.00 Interactive case reading sessions
Cerebral anatomy
White matter lesions
Stroke
MRA

 

Wednesday 5 June - INFECTIONS AND NEOPLASTIC DISEASES
09.00 - 09.30 Cysts and cyst like lesions
09.30 - 10.00 Intra-axial tumours
10.00 - 10.30 Perfusion and Diffusion MRI – Tumour characterisation and treatment response
10.30 - 11.00 Coffee Break
11.00 - 11.45 Extra-axial tumours
11.45 - 12.30 Epileptic disorders
12.30 - 13.30 Lunch
13.30 - 14.15 MRI of the sellar and parasellar lesions
14.15 – 15.00 Ageing and Dementia
15.00 – 15.30 Coffee break
Parallel workshops (4x30’)
15.30 – 18.00 Interactive case reading sessions
Vascular pathology
Tumours
Dementia
Epilepsy

 

Thursday 6 June TRAUMA AND SKULL BASE
09.00 - 09.30 Imaging of disease of the orbit
09.30 - 10.00 Infections
09.30 - 10.00 Infections
10.30 - 11.00 Coffee Break
11.00 - 11.45 Brain trauma
11.45 - 12.30 Cranial nerves
12.30 - 13.30 Lunch
13.30 - 14.15 Diseases of the skull base
14.15 - 15.00 Intracranial haemorrhage
15:00 – 15:30 Coffee Break
Parallel workshops (4x30’)
15.30 – 18.00 Interactive case reading sessions
Orbital diseases –
Infections
Skull base
Trauma and haemorrhage
19:00 Course Dinner

Friday 7 June – EXAMINATION and SPECIAL LECTURE
09.00 – 11.00 Examination and corrections
11.00 – 11.30 Coffee Break
11.30 – 12.30 Special lecture: Streams of processing for sound and speech
12.30 – 13.00 Closure, best student award and certificate of merit
13.00 – 13.30 Lunch and farewell

 

 


Registration

Go to the preregistration area

Download