Head and Neck MRI

Lisbon (PT), 11-15 February 2019

General Information

MODULE AND PROGRAMME CO-ORDINATORS: A. Borges (Lisbon), A. Trojanowska (Lublin), C. Czérny (Vienna), J. W. Casselman (Bruges)

LOCAL ORGANIZER: A. Borges (Lisbon)

PATRONAGE: SPRMN (Portuguese Society of Radiology and Nuclear Medicine)

ACCREDITATION: he course has been granted 32 European CME credits (ECMEC®s) by the European Accreditation Council for Continuing Medical Education (EACCME®).

REGISTRATION FEE::

Early registration until 31/10/2018           
certified radiologists/ specialists              750€
residents (certified by head of Dpt)         600€

Late registration after 31/10/2018
certified radiologists/ specialists              850€
residents (certified by head of Dpt)         700€

Registration includes:
Lunches and coffee breaks from Monday to Friday

Welcome reception on Feb. 11th
Social dinner on Feb. 13th
Course syllabus (printed and digital)

Cancellation policy:
Until December 30th- Full refund
After December 30th- Not refundable

For registration online please follow the link:
https://www.congressospco.abreu.pt/EMRI2019-35903.aspx
Please note that registration will only be completed after you register at the above link.
For your information we have now 120 pre-registrations, so we are very close to full capacity. Do not forget to proceed with your official registration!

Registration deadline:
January 31st 2019

COURSE VENUE:
Hotel Marriott****
Avenida dos Combatentes 45 
1600-042 Lisboa, Portugal
www.marriott.com

Travel
Hotel Marriott is 5 Km from Lisbon International airport (a 10 min taxi drive depending on traffic, around 10€ fee). You can also take the subway at the airport (blue line) and exit at Praça de Espanha, the closest station to the Hotel. Alternatively, you can take the airport shuttle (Aerobus) line 2 (Financial center), exit at “Sete Rios” and catch buses # 755 or 768.

Faculty

T. Beale (London, UK)
M. Becker (Geneva, CH)
A. Borges (Lisbon, PT)
J. Casselman (Bruges, BE)
B. De Foer (Antwerp, BE)
M. de Win (Amsterdam, NL)
D. Farina (Brescia, IT)
L. Fernandes
T. Ferreira (Leiden, NL)
S. Gerevini (Mian, IT)
J. Goh (Singapore, SG)
P. Golofit (Szczecin, PL)
S. Golding (Oxford, UK)
M. Lemort (Brussels, BE)
E. Loney (Birmingham, UK)
M. Mack (Munich, DE)
R. Maroldi (Brescia, IT)
P. Mundada (Singapore, SG)
B. Ozgen (Chicago IL, USA)
B. Purohit, (Singapore, SG)
B. Schuknecht (Zurich, CH)
W. Van Es
B. Verbist (Leiden, BE)

Programme

Monday, Feb. 11                                                             
8.45-9.00 Wellcome address: Introduction, course & workshop organization A. Borges
9.15-9.45 Skull base anatomy E. Loney
9.45-10.30 Cranial nerves anatomy J. Casselman               
10.30-10.45 Coffee break                                            
10.45-11.30 Cranial nerves pathology J. Casselman                     
11.30-12.15 Skull base pathology A. Borges                            
12.15-13.30 Lunch                                           
13.30-14.15 MRI of the globe and orbit   T. Ferreira                          
14.15-15.15
WS1 Cranial nerves: J. Casselman - E. Loney - M. Lemort
WS2 Skull base:  A. Borges - T. Beale - D. Farina
WS3 Globe and orbit: T. Ferreira - M. de Win - B. Scuknecht
15.15-15.30 Coffee break                                            
15.30-16.30
WS1: Cranial nerves: J. Casselman - E. Loney - M. Lemort
WS2 Skull base:  A. Borges - T. Beale - D. Farina
WS3 Globe and orbit:   T. Ferreira - M. de Win - B. Scuknecht
16.30-17.30
WS1 Cranial nerves: J. Casselman - E. Loney - M. Lemort
WS2 Skull base:  A. Borges - T. Beale - D. Farina
WS3 Globe and orbit:  T. Ferreira - M. de Win - B. Scuknecht
17.30-18.00 MRI of the temporo-mandibular joint: A. Borges                            
19.00 Wellcome reception                                           
                                                               
Tuesday, Feb. 12                                                             
9.00-9.30 MRI of the H&N: Basic technical requirements and new MRI techniques  J. Casselman   
9.30-10.00 MR anatomy of the nasopharynx and deep spaces of the SHN  M. Lemort 
10.00-10.45 Nasopharynx and related deep spaces: Pathology  J.Casselman                     
10.45-11.00 Coffee break                                            
11.00-11.30 Nose and PNS anatomy D. Farina                             
11.30-12.15 Nose and PNS pathology T. Beale                               
12.15-13.30 Lunch                                           
13.30-14.15 MRI of the salivary glands  M. de Win                          
14.15-15.15
WS4 Nasopharynx and related deep spaces: J. Casselman - M. Lemort - E. Loney
WS5 Nose and PNS:  T. Beale - D. Farina - B. Scuknecht
WS6 Salivary glands:  M. de Win - L. Fernandes - P. Golofit
15.15-15.30 Coffee break                                            
15.30-16.30
WS4 Nasopharynx and related deep spaces: J. Casselman - M. Lemort - E. Loney
 WS5 Nose and PNS:  T. Beale - D. Farina - B. Scuknecht
 WS6 Salivary glands:  M. de Win - L. Fernandes - P. Golofit
16.30-17.30
WS4 Nasopharynx and related deep spaces: J. Casselman - M. Lemort - E. Loney
WS5 Nose and PNS:  T. Beale - D. Farina - B. Scuknecht
WS6 Salivary glands:  M. de Win - L. Fernandes - P. Golofit
17.30-18.00 Pediatric Head&Neck MRI  J. Casselman
19.30: Faculty dinner                      
                                                               
Wednesday, Feb. 13                                                     
9.00-9.30 Oral cavity and oropharynx anatomy   A. Borges                            
9.30-10.15 Oral Cavity and oropharynx pathology   R. Maroldi                
10.15-10.45 PET-CT and PET MR in H&N Tumors M. Becker                          
10.45-11.00 Coffe break                                               
11.00-11.30 Larynx and hypopharynx anatomy   B. Schuknecht                  
11.30-12.15 Larynx and hypopharynx pathology M. Becker                          
12.15-13.30 Lunch                                           
13.30-14.15 MRI of the brachial plexus   Van Es                  
14.15-15.15
WS7 Oral cavity and oropharynx:  R. Maroldi- A. Borges - P. Golofit
WS8 Larynx and hypopharynx: M. Becker - P. Mundada - B. Schuknecht
WS9 Brachial plexus:  Van Es - S. Gerevini - B. Verbist
15.15-15.30 Coffe break                                               
15.30-16.30
WS7 Oral cavity and oropharynx:  R. Maroldi - A. Borges - P. Golofit
WS8 Larynx and hypopharynx:  M. Becker - P. Mundada - B. Schuknecht
WS9 Brachial plexus: Van Es - S. Gerevini - B. Verbist
16.30-17.30
WS7 Oral cavity and oropharynx:   R. Maroldi - A. Borges - P. Golofit
WS8 Larynx and hypopharynx: M. Becker - P. Mundada - B. Schuknecht
WS9 Brachial plexus: Van Es - S. Gerevini - B. Verbist
17.30-18.00 MR biomarkers in head&neck tumors  R. Maroldi                          
19.30 Social dinner                                          
                                                               
Thursday, Feb. 14                                                           
9.00-9.45 MRI of the inner ear   B. Ozgen                     
9.45-10.30 MRI of the petrous apex and facial nerve  B. Verbist                           
10.30-10.45 Coffee break                                            
10.45-11.30 MRI of the middle ear and EAC  B. De Foer                          
11.30-12.15 Post-treatment changes  M. Becker                          
12.15-13.30 Lunch                                           
13.30-14.15 MRI for lymph node assessment in the H&N  R. Maroldi                          
14.15-15.15
WS10 Inner ear:  B. Ozgen - B. Purohit - T. Ferreira
WS11 Petrous apex and facial nerve: B. Verbist - J. Goh - R. Maroldi
WS12 Middle ear and EAC: B. De Foer - P. Golofit- M. Mack
15.15-15.30 Coffee break                                            
15.30-16.30
WS10 Inner ear: B. Ozgen - B. Purohit - T. Ferreira
WS11 Petrous apex and facial nerve:  B. Verbist - J. Goh - R. Maroldi
WS12 Middle ear and EAC:  B. De Foer - P. Golofit - M. Mack
16.30-17.30
WS10 Inner ear:  B. Ozgen - B. Purohit - T. Ferreira
WS11 Petrous apex and facial nerve:  B. Verbist - J. Goh - R. Maroldi
WS12 Middle ear and EAC:  B. De Foer - P. Golofit - M. Mack
17.30-18.00 MR Imaging in Meniere´s disease  B. De Foer    
19.30: Faculy dinner                       
                                                               
Friday, Feb. 15                                                 
9.00-9.45 MRI and MRA: vascular malformations in the head&Neck   M. Mack
9.45-10.30 MRI of soft tissues of the infra-hyoid neck R. Maroldi                          
10.30-10.45 Coffee break                                            
10.45-11.15 H&N imaging: MR Vs CT When and why?  S. Golding                           
11.15-12.15 EXAMINATION                                         
12.15-13.30 Lunch                                           
13.30-14.30  
WS13 Soft tissues neck:  R. Maroldi - S. Golding - B. Purohit
WS14 MRI and MRA: vascular malformations in the H&N:  M. Mack - S. Gerevini - B. Ozgen
14.30-15.30 
WS13 Soft tissues neck: R. Maroldi - S. Golding - B. Purohit
WS14 MRI and MRA: vascular malformations in the H&N: M. Mack - S. Gerevini - B. Ozgen
15.30-16.00 Examination answers  Faculty
16.00-16.30  Certificates and closing remarks  A. Borges            

                                                        

Download