Musculoskeletal MRI Joints (from finger to toe)

Krakow (PL), 8-12 April 2019

General Information

THE COURSE IS FULLY BOOKED

ORGANISERS
Iwona Sudol-Szopinska (PL)
Maryam Shahabpour (BE)

MODULE COORDINATORS
M. Shahabpour (Brussels), H. Bloem (Leiden), H. Imhof (Vienna), A.M. Davies (Birmingham)

COURSE VENUE

Novotel Kraków City West
Armii Krajowej St. 11
30-150 Cracow

FEE
Registration is accepted after full payment of the fee.
Registration till 21 November 2018
Certified radiologists: 800 €
Residents (with certification): 650 €
Registration after 21 November 2018:
Certified radiologists: 900 €
Residents (with certification): 750 €

Deadline for registration: March 8th 2019.
The number of participants in the Course is limited.
Fee includes: syllabus, coffee-breaks, lunches,
reception and social dinner.

LANGUAGE
The course language is English

HOTEL ACCOMODATION
Participants are responsible for making their own accommodation arrangements.
We negotiated good prices for all participants in the Novotel Kraków City West****,
Armii Krajowej St. 11, 30-150 Cracow
Single room: 70 Euro per night
Double room: 90 Euro per night
(45 Euro per person per night)
If you are interested in booking the room, please contact the local organizer:
erasmuscourse@medisfera.pl
BANK ACCOUNT::
Millennium Bank
ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa
IBAN: PL 76 1160 2202 0000 0003 4223 3478
SWIFT/BIC: BIGBPLPW
Company name: Medisfera Marcin Zabawa
Company address: ul. Kraszewskiego 85C/7
05-400 Otwock, Poland
Payment for: EMRI Erasmus Course 2019

CONTACT
Mrs Marzena Wątrobińska
e-mail: erasmuscourse@medisfera.pl


Faculty

International Faculty
Christian Glaser (Germany)
Christian Pfirrmann (Switzerland)
Philip Robinson (United Kingdom)
Marco Zanetti (Switzerland)
Maryam Shahabpour (Belgium)
Klaus Wörtler (Germany)
James Teh (United Kingdom)
Reto Sutter (Switzerland)
Axel Stabler (Germany)
Patrick Omoumi (Switzerland)
Herwig Imhof (Austria)
Amanda Isaac (United Kingdom)

Local Faculty

Iwona Sudoł-Szopińska
Maciej Bień
Beata Ciszkowska-Łysoń
Bartłomiej Kordasiewicz
Piotr Palczewski

Programme

WEDNESDAY April 10
Hip, Ankle & Foot:
09:00–9:30 Hip 1 Intraarticular disorders – Janusz Wieczorek
09:30–10:00: Hip 2 Groin, hip extra-articular disorders & sacroiliac joints – Philip Robinson 10:00–12.30 Hip, Forefoot & Hindfoot 3 Interactive teaching in small groups (with coffee & tea)
12:30–13:00 Midfoot & Forefoot 1: Anatomy & pathology – Reto Sutter
13.00–14:00 Lunch
14:00–14:30 Ankle 2 Tendon anatomy & pathology (incl. postoperative) – Janusz Wieczorek 
14:30–15:00 Ankle 3 Ligament anatomy & pathology (incl. postoperative) – Maryam Shahabpour
15:00–17:00 Forefoot and Ankle & Hand and fingers 4 Interactive teaching (with coffee & tea)
17:00–17:30 Ankle 5 Impingement syndromes – Philip Robinson
18:15 Exhibition, musical aperitif & social dinner

THURSDAY April 11
Hand, Wrist & Elbow:

09:00–09:30 Hand & fingers 1 Anatomy & pathology – Reto Sutter
09:30–10:15 Wrist 2 Anatomy & pathology TFCC & ligaments – Maryam Shahabpour
10:15–13.00 Wrist & Elbow 3 Interactive teaching (with coffee & tea)
13:00–14:00 Lunch
14:00–14:30 Elbow 1 Anatomy –  Milko de Jonge
14:30–15:00 Elbow 2 Pathology – Milko de Jonge
15:00–17:30 Hip & Ankle & Writs & Elbow 3 Interactive teaching (with coffee & tea)
17:30–18:00 Wrist 4 Overuse syndromes – James Teh

FRIDAY April 12

Ankle & Foot & Hip:

09:00–09:30 Hip 4 Postoperative hip – James Teh
09:30–10:00 Ankle 6 Osteochondral lesions: MR & CT – Christian Glaser
10:00–10:30 Optimizing protocols at 1.5 and 3T – Christian Glaser
10:30–11:00 Final test Iwona Sudoł-Szopińska and Maryam Shahabpour
11:30–12:00 Refreshments
11:30–12:00 Correction final examination                                                                         12:00 Certificates & Farewell lunch


Registration

Go to the pregistration page

Download